Kto z nas nie marzy, aby usiąść w wygodnym fotelu pośród kwitnących i pachnących roślin? Chyba każdy chciałby posiadać miejsce, w którym będzie mógł wypocząć i odetchnąć. Ogród to idealne rozwiązanie zarówno dla osób posiadających dużo wolnej przestrzeni przy domu, jak i dla tych którzy mają tylko kilka metrów kwadratowych trawnika przy mieszkaniu. Mały metraż nie jest absolutnie przeszkodą do stworzenia oazy dla całej rodziny.

Wybór roślinności

Zdecydowanie pierwszym krokiem ku pięknemu ogrodowi powinno być zasianie trawnika. Równa i zielona trawa to największa ozdoba każdego ogrodu i baza do tworzenia miejsca do wypoczynku. Po zakończeniu tego pierwszego etapu możemy rozpoczynać planowanie wolnej przestrzeni. Kolejny krok to wybór roślin i krzewów do swojego ogrodu. Warto ten etap skonsultować ze specjalistą, który doradzi nam, które z roślin będą odpowiednia dla naszej gleby. Rozplanowanie roślinności to proces długotrwały i bardzo często wymagający od nas zagłębienia się w literaturę w tej dziedzinie. Następnym krokiem jest skupienie się na urządzeniu ogrodu.

Podział ogrodu

Każdy ogród powinien mieć wyznaczone strefy: aktywności i wypoczynku. Jeżeli nasza przestrzeń jest duża, to możemy się pokusić o stworzenie stałego miejsca do grillowania. W pierwszej płaszczyźnie warto zaplanować huśtawkę bądź trampolinę dla najmłodszych. Warto pamiętać, by zostawić również wolną przestrzeń do piknikowania bądź uprawiania sportów i gier zespołowych. Strefa relaksu to natomiast miejsce, gdzie powinniśmy stworzyć odpowiedni klimat. Oczywiście, nie może zabraknąć zestawu wypoczynkowego czy leżanki. Doskonałym pomysłem są obecnie bardzo popularne huśtawki w kształcie jajka. W strefie grillowej oprócz kominka czy grilla musi się znaleźć stół i krzesła do jedzenia.

Wystrój ogrodu

Ostatni i zarazem jeden z najprzyjemniejszych etapów to dekorowanie ogrodu. W związku z tym, iż rośliny samie w sobie są ozdobą, powinniśmy zachować umiar w dodatkach do ogrodu. Oczywiście warto postawić na ozdobne donice czy osłonki. Doskonałym dopełnieniem są również drabinki ogrodowe, na których możemy zwiesić girlandy świetlne. Klimat ogrodu to przede wszystkim odpowiednio dobra oświetlenie. Letnie, ciepłe wieczory z pięknymi kwiatami i grillem doskonale dopełni girlanda świetlna z żarówek. Takie oświetlenie można umieścić na ogrodzeniu, drzewie czy na zadaszeniu tarasu. W zależności od upodobań możemy postawić na małe bądź duże lampki w ulubionym kolorze. Wystrój ogrodu to sprawa skomplikowana, ale zdecydowanie warta wysiłku. Efekt olśni nie tylko domowników, ale również gości.

Możesz również cieszyć się: