Dywany z długim włosiem cieszą się niemalejącą popularnością od wielu lat. Są przyjemne w dotyku oraz bardzo estetyczne. Są również bardzo oryginalne i wyróżniające się na tle innych dywanów. Ponadto pasują do wielu wystrojów wnętrz, a dostępne są w wielu kolorach i rodzajach włosia. 

Z jakiego materiału są wykonane?

Na rynku dostępne są przede wszystkim dywany shaggy wykonane z włosia sztucznego – najczęściej jest to akryl, polipropylen lub poliester – oraz z domieszką wełny. Różnice między nimi to przede wszystkim cena. Dodatkowo różnią się też właściwościami i sposobami pielęgnacji i czyszczenia. Oczywiście wiele zależy również od jakości samego materiału oraz wykonania.

Runo

Popularnie nazywane włochaczami dywany shaggy charakteryzują się gęstym, miękkim i miłym w dotyku runem. Przy wyborze dywanu zwróćmy uwagę, czy runo jest odporne na zgniecenia i odkształcanie, ponieważ pozwoli to na długie utrzymanie najważniejszej cechy, czyli puszystego i miękkiego włosia. 

Puszysty dywan świetnie sprawdzi się, gdy wnętrzu trzeba dodać nieco przytulności, a samo włókno jest przyjazne dla skóry. Mogą stanowić świetne miejsce zabaw dla dzieci, w dodatku w przypadku dywanu z domieszką wełny będą one świetnym izolatorem ciepła zimą. 

Jest również sposobem na wyciszenie wnętrza, ponieważ grube runo wykazuje właściwości izolacji akustycznej. Dywan shaggy świetnie sprawdzi się w mieszkaniu w bloku. 

Jak dbać o  dywan z długim włosiem?

  • Raz na jakiś czas warto wytrzepać dywan, aby pozbyć się zabrudzeń gromadzących się w dolnej warstwie. Powinno się zwracać uwagę, aby nie szarpać dywanem, ponieważ może to powodować uszkodzenia, które po kilku trzepaniach mogą powodować utratę jego właściwości.
  • Pranie – nie powinno się prać dywanu shaggy samodzielnie, ponieważ długie wysychanie powoduje ryzyko powstania pleśni. Najlepszym wyjściem będzie oddanie go do profesjonalnej pralni.
  • Odkurzanie – jest to najważniejszy element dbania o dywan tego typu, ponieważ pozbywamy się sierści zwierząt, wszelkiego kurzu, ale również poruszone od czasu do czasu włosie lepiej i dłużej zachowa swoje właściwości. Odkurzać powinno się nawet do 2 razy w tygodniu, stosując gładką plastikową końcówkę lub turbo szczotkę.

Możesz również cieszyć się: