Obecnie płótno malarskie stanowi najczęściej wykorzystywany nośnik obrazów malowanych farbami olejnymi. Ale nie zawsze tak było. W okresie przed renesansem praktycznie wszystkie dzieła, które powstawały, tworzono na podłożach stałych takich jak drewno. Dopiero w okresie włoskiego renesansu zaczęły powstawać obrazy na płótnie. A wszystko za sprawą rozwoju przemysłu żeglarskiego, który spowodował, że materiały płócienne, z których tworzono żagle, znalazły również inne zastosowanie.
Obrazy na płótnie — początki
Pierwotnie płótna wykonywane były z konopi. Materiał wykorzystywano do konstrukcji żagli oraz namiotów ze względu na jego niezwykle mocną i trwałą strukturę. Pozyskiwano go, dzięki wykorzystaniu ciasnych splotów włókien konopnych. Sukces i rosnąca popularność tego materiału sprawiły, że został on wykorzystany również w innych dziedzinach w tym w świecie artystycznym.
Z roku na rok obrazy na płótnie zyskiwały popularność, a malowanie na mniej poręcznych deskach odeszło w zapomnienie. Niewątpliwą zaletą płótna była jego wytrzymałość, która sprawdzała się podczas pokrywania go wieloma warstwami farb. Artyści doceniali łatwość transportu obrazów na płótnie, atrakcyjną cenę tego materiału oraz odporność na mijający czas. Podczas tworzenia artyści nie byli również ograniczani do rozmiarów drewnianej deski i z powodzeniem mogli tworzyć nawet ogromne obrazy na płótnie.
Płótna wykonane z bawełny zyskały na popularności dopiero niedawno, kiedy to udało się wzmocnić ten materiał. Wcześniej nie była to popularna opcja, ponieważ bawełna była słabym materiałem, który szybko stawał się mokry od farb, co zwiększało zagrożenie pleśnią i pasożytami.