Foliowe konstrukcje widoczne na polach to tunele ogrodnicze. Dzięki swoim właściwościom zabezpieczają rośliny przed różnorodnymi czynnikami, a także zapewniają lepsze warunki roślinom do wzrostu. Z powodzeniem można stosować je również w przydomowych ogródkach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Gwarancja pewnych i obfitych zbiorów

Tunel ogrodowy to ochrona delikatnych sadzonek warzyw i owoców przed takimi czynnikami jak niekorzystne wahania temperatur, np. przymrozki w nocy i silne słońce w ciągu dnia. Dzięki niemu w środku panuje taka sama temperatura i lepsza wilgotność, a to wpływa na znacznie lepsze warunki dla rozwoju roślin. Nie są one również narażone na uszkodzenia mechaniczne, jakie mogą powodować między innymi zwierzęta oraz choroby grzybowe. Wszystko to sprawia, że warzywa i owoce lepiej i szybciej rosną oraz dojrzewają, a tym samym my cieszymy się lepszymi zbiorami.

W tunelu ogrodniczym można uprawiać bardzo różnorodne warzywa i owoce. Są to między innymi:

  • ogórki,
  • papryka,
  • pomidory,
  • rzodkiewka,
  • kalarepa,
  • sałaty i zioła,
  • truskawki itp.

Stelaż i folia na tunel

Każdy tego rodzaju tunel składa się z dwóch podstawowych elementów: folii oraz stelażu. Stelaż może być wykonany z bardzo różnych materiałów, np. metalu, plastiku czy PCV. Im lepszej jakości materiał, tym stelaż jest bardziej wytrzymały, solidny i zdecydowanie dłużej posłuży. Drugim ważnym komponentem jest folia, która może różnić się swoimi parametrami, a także kolorem. Niektóre folie są cieńsze, inne grubsze, a jeszcze inne bardziej odporne na promieniowanie słoneczne. Montaż jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu. Uprawa warzyw i owoców w takich warunkach jest zdecydowanie bardziej efektywna i mniej pracochłonna, nie trzeba się również obawiać niespodziewanych przymrozków, które mogą wyrządzić duże szkody w naszym ogrodzie.

Możesz również cieszyć się: