Salon bardzo często połączony jest z jadalnią, w której stoi stół, gdzie spożywamy posiłki. Bardzo ważne jest zaaranżowanie przestrzeni tak, by była spójna i harmonijna. Dzięki temu salon będzie elegancki. Jak wybierać krzesła do salonu, by tworzyły jednorodną przestrzeń? 

Jak wybrać odpowiednie rozmiary krzesła? 

Krzesła wraz ze stołem można kupić w komplecie i dzięki temu mieć pewność, że wszystkie elementy idealnie do siebie pasują. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące. Bardzo często chcemy stworzyć zestaw samodzielnie, by mieć pewność, że nasz salon będzie ciekawy i niebanalny. Dobierając krzesła do stołu samodzielnie musimy jednak kierować się kilkoma zasadami, by wybór okazał się trafiony, a krzesła były ergonomiczne.

Zastanawiając się, jak wybierać krzesła do salonu trzeba przede wszystkim skoncentrować się na rozmiarach. Nie można kupić dużych krzeseł do niewielkiego pokoju dziennego. Krzesła z podłokietnikami są bardzo ergonomiczne i zapewniają wygodne siedzenie przez wiele godzin, ale w małym salonie będą wyglądały na dużo większe niż są w rzeczywistości. 

Wysokie oparcie dodatkowo przytłoczy salon. Krzesła powinny być około 20 cm wyższe niż stół. Dzięki temu nie tylko będą elegancko wyglądały, ale również zapewnią idealne podparcie plecom. Wybierając krzesła należy koniecznie sprawdzić, czy oparcie jest prawidłowo wyprofilowane. Można to odczuć już po kilku minutach siedzenia na krześle. 

Odpowiednie krzesło salonowe powinno być około 30 cm niższe niż stół. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie siedzieć, a panie bez problemu założą nogę na nogę. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wysokość podłokietników. Trzeba sprawdzić, czy krzesło uda się schować pod stół, gdyż w przeciwnym razie wpłynie to bardzo niekorzystnie na wizerunek salonu, który zmniejszy się optycznie. 

Drewno, metal czy tworzywo sztuczne?

Wybór krzeseł jest bardzo szeroki. Nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego krzesła do każdego stylu wnętrzarskiego. 

Bardzo ważny jest materiał, z którego zostało wykonane krzesło. Krzesła drewniane świetnie sprawdzą się w salonach w stylu skandynawskim. Warto jednak zwrócić uwagę, by drewno było w jasnym kolorze. Można również zastosować drewno rozbielone, które również idealnie wpisze się w skandynawską stylistykę. Bardzo ciekawie będą wyglądały krzesła windsorskie, które będą z jasnego drewna lub białe.

Krzesła z tworzywa sztucznego będą idealne do wnętrz nowoczesnych lub industrialnych. Ciekawa forma oraz ażurowe wykończenia sprawią, że salon będzie wydawał się ciekawy. Warto pamiętać, że nowoczesne krzesła są proste, minimalistyczne i można powiedzieć, że surowe. Prosta forma w połączeniu z mocnym kolorem może dać bardzo niecodzienny efekt. 

Wybierając krzesła do salonu trzeba bardzo dobrze się zastanowić, czy pragniemy zachować stonowaną kolorystykę i klasyczny styl? Czy wprost przeciwnie, wykorzystamy krzesła, by złamać styl i osiągnąć niebanalne rozwiązania, które sprawią, że pomieszczenia nabierze innego charakteru, a mieszkanie zyska nowy wymiar?

Możesz również cieszyć się: