Wśród ogromnej liczby nowoczesnych metod aranżacji wnętrz na szczególną uwagę zasługują obrazy, które zdołały przetrwać wieki, nie tracąc na atrakcyjności. Na przykład styl kolonialny we wnętrzach, który pojawił się ponad trzy wieki temu, przetrwał do dziś, zachowując swoje podstawowe cechy. To właśnie one sprawiły, że styl ten stał się tak popularny.
Historia stylu kolonialnego we wnętrzach
Kształtowanie się podstawowych cech każdego stylu narzuca odcisk rzeczywiście powstających potrzeb lub sposobu życia ludzi w pewnych okresach historycznych. Kanony stylu kolonialnego powstały w czasach długich podróży morskich i kreślenia na nowo mapy świata. Do tej pory pozostały one praktycznie niezmienione, dzięki czemu współczesny człowiek może przenieść się w epokę pirackich bitew, podbojów kolonialnych i wielkich migracji.
Definicja terminu „kolonialny” opiera się na łacińskim słowie „colonus”, które odnosi się do osób dzierżawiących terytoria na obrzeżach imperium. Innymi słowy, „kolonialny” oznacza „prowincjonalny” lub „peryferyjny”.
Styl kolonialny w W XVII wieku
W XVII wieku silne państwa europejskie zaczęły rozszerzać swoje terytoria. Kolonizatorzy budowali swoje domy tak jak ich przodkowie, ale z czasem ich wnętrza wzbogaciły się o tradycje miejscowej ludności. Większość imigrantów pozostała w Nowym Świecie, rzadziej Europejczycy wybierali na miejsce stałego pobytu tropikalne wyspy i inne egzotyczne miejsca.
Osady pionierskich kolonistów były prostymi i solidnymi domami. Dla osadników najważniejsza była praktyczność i trwałość, a estetyka miała drugorzędne znaczenie. Dlatego też pierwsze przykłady stylu kolonialnego były nieudolnymi kopiami popularnego w Europie stylu georgiańskiego.
Styl kolonialny w Europie
W miarę bogacenia się kolonistów ich domy stawały się coraz bardziej ozdobne, a wystrój wnętrz znacznie się wzbogacał. Zamożni mieszkańcy Nowego Świata czerpali z modnej w Europie tradycji empire, dostosowując wystawne pomysły do własnych potrzeb. Koloniści kupujący za bajeczne sumy nowo pojawiające się na kontynencie farby wydawali je raczej ekonomicznie, nadając tym samym cechom Imperium pragmatyzmu.
Jeśli podoba Ci się styl kolonialny, zajrzyj do artykułu na https://www.sfmeble.pl/inspiration/styl-kolonialny i zainspiruj się.