Zegar to niezwykle istotny element każdego wnętrza. Z jednej strony pełni on rolę funkcjonalną i skutecznie odmierza czas. Z drugiej strony, zegar może stanowić bardzo estetyczny detal, który z powodzeniem zdobi otaczającą go przestrzeń. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne zegary, w związku z tym z łatwością można odnaleźć gustowny dodatek pasujący do indywidualnych preferencji oraz stylu danego wnętrza.

Jak wybrać zegar pasujący do danej przestrzeni?

Aranżacja każdego wnętrza powinna być starannie przemyślana. Stosowane dodatki powinny być zatem wybierane tak, aby zdobiły dane pomieszczenie, a jednocześnie go nie przytłaczały. W związku z tym należy zawsze wybierać odpowiednią wielkość zegara, która jest podyktowana ilością dostępnej wolnej przestrzeni. Ponadto, zegar powinien zawsze nawiązywać do stylu danego wnętrza, w tym: klastycznego lub nowoczesnego.       

Zegary w stylu klasycznym

W pomieszczeniach klastycznych znajdują zastosowanie różnorodne zegary, w tym utrzymane w stylu retro, zegary stojące lub wiszące z wahadłem lub kukułką. 

Zegar w stylu retro 

Zegar retro cechuje się bardzo charakterystycznym wyglądem. Tego typu produkty są szczególnie popularne wśród profesjonalnych dekoratorów wnętrz oraz osób ceniących sobie niecodzienne rozwiązania. Zegary retro mogą mieć zróżnicowaną formę, jednak zazwyczaj cechują się one ozdobną tarczą oraz masywną metalową lub drewnianą obudową. Pożądane są również wszystkie elementy, które postarzają przedmiot, w tym na przykład przetarcia lub tarcza w kolorze ecru. 

Zegar z wahadłem

Stojące lub wiszące zegary z wahadłem nieodzownie kojarzą się z klasyką oraz tradycyjnymi wnętrzami. Takie szafkowe zegary są zazwyczaj dość duże i muszą być umieszczane w bardzo przestronnych pomieszczeniach. Wówczas prezentują się niezwykle okazale. Ich masywna obudowa może być wykonana z barwionego drewna zarówno w odcieniach zbliżonych do naturalnego, jak i bardzo ciemnych. Zegary te posiadają mosiężne tarcze oraz ażurowe i bogato zdobione wskazówki. Ponadto, zegary cechuje niezwykły wygląd z uwagi na długie wahadło z okrągłą soczewką. Zegary te wybijają godziny oraz wymagają systematycznego nakręcania.       

Zegar z kukułką 

Zegar z kukułką to bardzo oryginalny dodatek, który pasuje jedynie to unikalnych wnętrz. Zegary te mogą być bardzo bogato zdobione i posiadają charakterystyczne odważniki na łańcuszkach oraz wahadło. Co istotne, natężenie dźwięku kukułki może być regulowane, w tym całkowicie wyciszane w razie takiej potrzeby.   

Zegar kwarcowy

W przypadku wnętrz klastycznych lecz utrzymanych w bardziej współczesnym stylu optymalnym rozwiązaniem będzie zegar kwarcowy. Ma on zazwyczaj dość prosty kształt, co czyni go bardzo uniwersalnym. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są zegary o bardzo różnorodnym wykończeniu z drewna lub metalu.     

Zegar w stylu nowoczesnym

Nowoczesne rozwiązania cechują się nietypową formą oraz barwami. Minimalistyczny zegar w kolorze białym, szary lub czarnym dobrze komponuje się ze schludnym stylem skandynawskim. Natomiast w przypadku glamour warto wybierać produkty, które są bogato zdobione kryształkami. W przypadku stylu industrialnego warto z kolei postawić na samodzielne wykonanie zegara.

Możesz również cieszyć się: