Stolik kawowy to nie tylko prosty, przewidywalny mebel, który w większości pomieszczeń jest raczej dodatkiem do aranżacji, niż funkcjonalnym wyposażeniem wnętrza. To – coraz częściej – niezwykle przydatny element wyposażenia, który sprawdzi się zarówno w pokoju gościnnym jak i w sypialni.

Czym jest boczny stolik kawowy?

Boczne stoliki kawowe to dość oryginalna forma dekoracji salonu (i nie tylko). W przeciwieństwie do typowych, klasycystycznych stolików mają one prostokątny kształt i są często osadzane na dość wysokiej podstawie. Dzięki temu można je łatwo przysunąć do łóżka, blatu, a nawet kanapy. Na uwagę zasługuje również fakt, że łączna masa takiego blatu jest bardzo mała, co znacznie upraszcza kwestie związane z jego transportem.

Charakterystyczne elementy konstrukcyjne

Typowe, boczne stoliki kawowe posiadają stalową, chromowaną podstawę, która – w zależności od modelu – może być osadzona na specjalnych podkładkach lub rolkach. Te drugie znacznie ułatwiają transport stolika, ale jednocześnie wymagają zastosowania specjalnego hamulca, który ustabilizuje je w określonym położeniu. Stolik może być też osadzony na specjalnej ramie, która zapewni mu maksymalnie stabilną podstawę.

Stylistyka i przeznaczenie

Minimalistyczny kształt stolika sprawia, że można go wprowadzić wyłącznie do ultranowocześnie zaaranżowanych wnętrz. Mimo to, nie brakuje w nim wielu odniesień do szeroko rozumianej klasyki. Jednym z nich jest obecność standardowego, drewnianego blatu, którego kolorystyka będzie zależna od rodzaju zastosowanego do jego produkcji drewna. Aby jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność tego mebla, wielu producentów stosuje w nim specjalne systemy do regulacji wysokości jego położenia. Dzięki temu, można go dopasować nie tylko do zabudowanych mebli, ale też do warunków anatomicznych mieszkańców i gości.

Podsumowując, boczny stolik kawowy to zupełnie nowe spojrzenie na dość nielubianą wśród projektantów wnętrz płaszczyznę. Od teraz może ona stać się czymś więcej, niż tylko zwykłą podstawką do kawy lub herbaty.

Możesz również cieszyć się: