Jak wybrać obrus świąteczny zastanawia się każda pani domu, która będzie wyprawiała uroczystą kolację bożonarodzeniową. Propozycji jest bardzo wiele. Obrus może być biały, czerwony a nawet czarny. O czym należy pamiętać wybierając obrus na świąteczny stół? 

Jak wybrać prawidłowy rozmiar serwety? 

Wybierając obrus świąteczny należy dostosować jego wielkość do rozmiarów stołu. To oczywiste. Trzeba pamiętać, że obrus powinien być większy niż blat. Będzie wyglądał bardzo elegancko, gdy około 20-25 cm będzie zwisało ze stołu. 

Wybierając obrus na stół prostokątny lub kwadratowy do jego długości oraz szerokości należy dodać około 40-50 cm. Dokładnie tak samo należy zrobić z obrusem na stół okrągły. Mierzymy średnice blatu, a następnie dodajemy 40 – 50 cm. Dzięki takiemu zapasowi obrus będzie elegancko spływał ze stołu. Nogi stołu będą częściowo zasłonięte. 

Należy pamiętać, że przy wybieraniu obrusów na ławę panują trochę inne zasady. Materiał powinien być mniejszy niż blat stołu. Elegancko będzie wyglądał obrus owalny.  

Jak wybrać materiał na obrus? 

Wybierając obrus świąteczny koniecznie trzeba się zastanowić z jakiego materiału ma być uszyty. 

Materiały syntetyczne są łatwe w praniu. Ich zaletą jest to, że się nie gniotą. Obrus wykonany z bawełny będzie bardziej elegancki niż syntetyczny. Jest również trwalszy. Bardzo interesujące są obrusy lniane. Są trwałe oraz łatwe w czyszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że len dosyć mocno się gniecie. 

Kolor – kwintesencja obrusu

Zastanawiając się jak wybrać obrus na świąteczną kolację nie można zapomnieć o dopasowaniu koloru do wystroju wnętrza. Warto pamiętać, że obrus nie musi być wyłącznie biały. Chociaż jest to tradycyjne i bardzo uniwersalne podejście. 

Biel będzie pięknie współgrała z tradycyjnym wystrojem choinki. Ozdoby wykonane na szydełku oraz biały obrus będą tworzyły spójną kompozycję. Warto również pamiętać, że mając biały obrus można ożywić stół wykorzystując kolorową zastawę stołową. 

Kolorowe bieżniki to również interesujący sposób na podkreślenie wyjątkowości spotkania. Na białym obrusie można położyć bieżnik w kolorze szarym, czerwonym lub beżowym. Warto również wykorzystać bieżniki, które na obrzeżach mają kolorowe aplikacje. Renifery, bałwanki czy świerkowe gałązki będą wyglądać wspaniale. 

Czerwień jest tradycyjnym kolorem świąt Bożego Narodzenia. Czerwony obrus będzie pięknie wyglądał w pokoju, w którym stoi choinka przyozdobiona w czerwone lub złote bombki. Dodatki do czerwonego obrusu powinny być stonowane. Warto zadbać, by zastawa stołowa była biała. 

Obrus świąteczny może być również kolorowy. Warto zainteresować się serwetami w dekoracyjne ornamenty. Najczęściej są to białe serwety, na rogach których znajdziemy motyw Mikołaja, reniferów czy innych, charakterystycznych akcentów związanych ze świętami. 

Propozycją dla odważnych gospodyń domowych jest kolor czarny. Nie jest to tradycyjne rozwiązanie, ale za to wyjątkowo eleganckie. 

Czarny obrus na stół będzie prezentował się wyjątkowo w towarzystwie srebrnego lub złotego bieżnika, który warto wybrać tak, by był spójny z dekoracjami na choince. Pięknie będzie wyglądała biała zastawa, która postawimy na śnieżnobiałych serwetkach. Na każdym talerzyku można położyć szyszkę pomalowaną tak, by była identyczna z kolorem bieżnika. Efekt WOW gwarantowany!

Możesz również cieszyć się: