Urządzanie mieszkania to długi, ale i ekscytujący proces. Na ostateczny wygląd pomieszczenia ma wpływ bardzo wiele czynników. Jednym z decydujących detali są wszelkiego rodzaju dekoracje. To one w głównej mierze decydują o stylu oraz o tym, czy mieszkanie będzie przytulne. Dekoracją, którą można wykorzystać właściwie w każdym pomieszczeniu, uzyskując efekt niepowtarzalnego, eleganckiego wnętrza, są lustra. Dlaczego warto? Jakie lustro do mieszkania wybrać, na co zwrócić uwagę podczas zakupów? 

Lustra we wnętrzu – jaką rolę pełnią? 

Lustro to jeden z najbardziej uniwersalnych, pojawiających się właściwie w każdym domu elementów dekoracyjnych. Nawet kiedy pełnią rolę głównie praktyczną – np. umieszczone w łazience czy w przedpokoju służą przeglądaniu się – są także ważnym elementem wystroju. Wpływają na to, jaki styl ma wnętrze i jak jest postrzegane. Odpowiednio dobrane lustro z takich katalogów: https://witek.pl/artykuly-dekoracyjne/lustra/ może zmienić nie do poznania nawet pozornie mało ciekawe, ciemne czy małe pomieszczenie.

Lustro to najskuteczniejszy sposób na optycznie powiększenie wnętrza. W małym pomieszczeniu wystarczy umieścić sporą taflę na ścianie czy na szafie, by pokój zyskał głębię i zaczął być postrzegany jako znacznie większy niż jest w rzeczywistości. Odbijając światło lustro skutecznie doświetla pomieszczenie, zwłaszcza, jeśli umieszczone zostanie naprzeciw okna czy innego źródła światła. Chcąc rozświetlić ciemne, nieduże pomieszczenie, najlepiej wykorzystać w nim właśnie dekoracje lustrzane – wystarczy spore lustro na jednej ze ścian albo galeria mniejszych lusterek, żeby pokój stał się większy, jaśniejszy i bardziej stylowy. 

Jak wybrać lustro do domu? 

Zastanawiając się, jakie wybrać lustro do domu, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Po pierwsze, wiele zależy od tego, czy lustro ma służyć przeglądaniu się, czy pełni rolę czysto dekoracyjną. Jeśli ma to być lustro w łazience albo w przedpokoju, trzeba zadbać o to, by odbijało całą sylwetkę i pozwalało zgodnie z oczekiwaniami skontrolować wygląd. Warto jednak zadbać i o to, by estetyką pasowało do stylu pomieszczenia i tworzyło z nim spójną całość. Przedpokój czy łazienka to zwykle niewielkie i ciemne pomieszczenia, więc lustro można wykorzystać, by optycznie je powiększyć i doświetlić. Im większe, tym więcej światła wpuści i tym bardziej będzie efektowne.

Jeśli chodzi o lustra typowo dekoracyjne, możliwości aranżacji są ogromne. Lustro może zawisnąć na całej ścianie, może posłużyć jako dekoracja nad kanapę czy komodę, świetnym pomysłem jest również wykonanie galerii składającej się z różnej wielkości luster albo z lusterek oraz grafik czy obrazów. 

Wybierając lustro, najlepiej dopasować jego estetykę do preferowanego stylu oraz wystroju mieszkania. Wybór w sklepach jest naprawdę duży, więc każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy stylu loftowego mogą wybrać lustro w metalowej ramie, wielbiciele stylu skandynawskiego – ponadczasowe lustro w drewnie, do stylu boho z kolei idealnie pasowały będą lustrka z ramą z bambusa czy rattanu, a do stylu rustykalnego i retro – te rzeźbione.

Możesz również cieszyć się: