Łazienka jest ukryta przed wzrokiem, ale podczas remontu poświęca się jej sporo uwagi. Wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu wymaga zastosowania specjalnych materiałów okładzinowych odpornych na wilgoć. We wnętrzach stosuje się różnorodne płytki dekoracyjne do ozdabiania ścian, sufitów i podłóg.

Płytka dekoracyjna i jej odmiany

Istnieje wiele różnych rodzajów płytek dekoracyjnych, z których każdy ma zarówno zalety, jak i pewne wady. Aby wybrać odpowiedni materiał do prac budowlanych, konieczne jest dokładne zbadanie wszystkich cech każdego materiału przed jego zakupem.

Płytki gipsowe stosuje się we wnętrzach do wykończenia ścian lub podłóg w łazienkach, różnorodne sztukaterie z gipsu służą do dekoracji sufitów, listew przypodłogowych, gzymsów i łuków. Najpopularniejsze elementy dekoracyjne, które są wykonane z gipsu to płytki dekoracyjne z kamienia lub cegły. Elementami z cegły gipsowej możesz pokryć całą ścianę pomieszczenia lub wykorzystać je jako wstawki.

Płytki porcelanowe

Płytka dekoracyjna z home100 wykonana z tego materiału może być stosowana zarówno do pokrycia podłóg, jak i ścian, ponieważ jest to materiał dość trwały. Właściciele domów wiejskich mogą wybrać te płytki na podłogę w otwartej kuchni i innych pomieszczeniach, ponieważ nie boją się mrozu. Najczęściej stosuje się je w drogich wnętrzach ze względu na ich atrakcyjny wygląd. Jeśli chodzi o cenę, to wszystko zależy od jakości. 

wielokolorowa płytka dekoracyjna

Płytki ceramiczne

Tego typu płytka jest mniej trwała, więc używanie jej do pokrycia podłogi jest wysoce odradzane. Bardzo łatwo ją uszkodzić upuszczając coś na blat. Najlepiej stosować je na ścianach i blatach kuchennych, ponieważ jest tak to materiał łatwy do czyszczenia. Płytki ceramiczne są nieco tańsze niż płytki porcelanowe.

Jedną z najważniejszych cech płytek jest ich wielkość

Mogą to być małe płytki mozaikowe po kilka centymetrów każda, albo mogą to być giganty o długości i szerokości prawie metra. Najczęściej spotykane są płytki prostokątne i kwadratowe, choć zdarzają się również płytki okrągłe. Do kuchni najczęściej wybierane są płytki kwadratowe, nieprzekraczające 10×10 cm, którymi można wyłożyć fartuch kuchenny. 

Możesz również cieszyć się: