Oświetlenie zewnętrzne jest niezbędnym elementem każdego ogrodu. Wśród tego rodzaju produktów można w szczególności wyróżnić słupek oświetleniowy. Warto w odpowiedni sposób zaplanować ich rozmieszczenie w ogrodzie.

Planowanie oświetlenia zewnętrznego

Przed wyborem konkretnych modeli lamp warto przede wszystkim zaplanować oświetlenie zewnętrzne. Do rozmieszczenia lamp wykorzystywana jest odpowiednia instalacja elektryczna. Jest ona najczęściej wyprowadzana z budynku, dlatego warto dużo wcześniej przemyśleć jej przebieg. W późniejszym czasie może być trudno zmienić przebieg całej instalacji, jeśli już będzie ona wykonana. Planowanie oświetlenia zewnętrznego powinno przede wszystkim uwzględniać następujące elementy:

  • ilość lamp,
  • rozmieszczenie lamp w ogrodzie.

W ostatnich latach dość popularne stały się także słupki oświetleniowe zewnętrzne, które ładują się poprzez wykorzystanie promieni słonecznych. Tego rodzaju solarne lampy wykorzystywane są przede wszystkim do oświetlania różnego rodzaju ścieżek oraz chodników w ogrodzie.

Liczba lamp w ogrodzie

Kolejną istotną kwestią podczas planowania oświetlenia zewnętrznego jest liczba lamp, która ma być wykorzystana w danym ogrodzie. Jest ona zależne przede wszystkim od powierzchni ogrodu, która wyrażana jest w metrach kwadratowych. Jednakże należy wziąć pod uwagę również dodatkowe miejsca usytuowania lamp, wśród których można wymienić wejście do ogrodu, wejście do domu, bramę garażową, a także miejsce na tarasie lub w altanie, które powinno być w odpowiedni sposób oświetlone. Oświetlone powinny być także różnego rodzaju ścieżki i chodniki, które znajdują się w ogrodzie. Związane jest to w dużej mierze z zapewnianiem poczucia bezpieczeństwa, ponieważ na oświetlonej ścieżce dużo trudniej się potknąć lub poślizgnąć. Na podstawie tych informacji możliwe jest oszacowanie ilości produktów takich jak lampa ogrodowa słupek, które będą potrzebne w danym ogrodzie.

> zobacz więcej

Możesz również cieszyć się: