Wybór odpowiedniego dywanu na taras, werandę lub ogólnie na zewnątrz jest tak samo istotny, jak do wnętrza. Dywan na balkonie lub ogrodzie musi być nie tylko odporny na warunki pogodowe, ale też być łatwy w pielęgnacji.

Materiał dywanu na balkon lub taras

Materiał syntetyczny ma najbardziej wartościowe cechy w przypadku dywanów zewnętrznych. Jest niedrogi, lekki i szybko schnie. Te dywany tarasowe lub na balkon mogą nie być zbyt pluszowe, gdyż w większości są tkane na płasko. Ale jeśli chce się mieć przytulne, miękkie dywany na tarasie lub patio, warto wybrać dywany polipropylenowe. Są one zarówno mocne, jak i wygodne, a ich faktura naśladuje wełnę.

Dywany syntetyczne są też odporne na pleśnie i gnicie. W przypadku naturalnych materiałów do dywanów na zewnątrz, takich jak juta, sizal lub trawa morska, te dywany mają tendencję do rozwoju pleśni i blaknięcia z powodu nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Poliester jest materiałem odpornym na blaknięcie, plamy i ma właściwości ognioodporne, dzięki czemu dywany na balkonie lub tarasie mogą sprawdzać się w trudnych warunkach zewnętrznych.

Dbanie o dywany zewnętrzne

Nie ma żadnego sposobu, aby zapobiec zabrudzeniom lub rozlaniu, ale zawsze można je wyczyścić, aby uniknąć trwałych plam. Dbanie o dywan zależy od jego materiału i rodzaju plam. W przypadku kompleksowego czyszczenia można używać szamponów, pianek i środków czyszczących. Ponadto istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie z plamami

 • plamy z czekolady – można przykładać do nich lód, żeby potem łatwo je usunąć.
 • czerwone wino – rozsypaną sól na plamę, zwilża się wodą i wciera sól od zewnątrz do wewnątrz, po wysuszenia, wystarczy odkurzyć i – jeśli plamy nadal widać powtórzyć czyszczenie.
 • plamy z kawy – rozsypuje się sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia, a następnie zwilża wodą (można użyć gazowanej).

Ponadto do czyszczenia plam z jedzenia można używać pianki do golenia, octu i soku z cytryny. Dywany tarasowe, balkonowe i ogrodowe często są narażone na zabrudzenia, dlatego dobrze jest mieć pod ręką odplamiacz lub detergent.

Plusy i minusy dywanów zewnętrznych

Plusy:

 • chroni podłogę na tarasie, werandzie lub balkonie i można je łatwo wymienić, gdy są zużyte.
 • dywany na balkon czy na taras mogą służyć jako dekoracja.
 • pozwalają ukryć uszkodzenia, które mogą być widoczne na werandzie czy patio.
 • odporne na ścieranie, promienie UV, wilgoć.
 • wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w czyszczeniu.

Wady:

 • ograniczony wybór, większość tkana na płasko i nie ma miękkiej faktury.
 • dywany z polipropylenu mogą się łatwo odkształcać pod naciskiem mebli.
 • mogą zawierać LZO – lotne związki organiczne, które są substancjami chemicznymi uwalnianymi w postaci gazu.

Możesz również cieszyć się: